Wybór odpowiedniego programu do faktur powinien być ukierunkowany na realne potrzeby firmy i dopasowany do rodzaju prowadzonej przez nią działalności. Dobrze dopasowany system ułatwi wystawianie faktur i rachunków i przyspieszy przygotowanie dokumentacji dla księgowego.

Dopasowanie programu do faktur do potrzeb

Kluczem do tego, żeby zakupić porządny i efektywny program do faktur jest jego dopasowanie do rodzaju prowadzonej działalności. Należy tu sobie zadać pytanie: czy potrzebuję funkcji prostych i podstawowych czy może prowadzę firmę typu produkcja, magazyn, sprzedaż wielowymiarowa i będzie mi potrzebny profesjonalny system fakturowania? Nowoczesny program do faktur może mieć od dziesięciu do nawet kilkuset funkcji, dlatego, żeby nie przesadzić z technologią i nie dziwić się później, że kupiliśmy system do obsługi gigantycznych spółek, a nie małej działalności jednoosobowej, należy dobrze przemyśleć, co jest nam potrzebne, a co nie.

Porównanie sposobów płatności za program

Warto wiedzieć, że producenci oferujący ten czy inny program do faktur mogą oczekiwać za niego różnej formy płatności. Najkorzystniej dla przedsiębiorcy jest zapłacić za taki system raz i korzystać cały czas, ale niektóre rozwijające się oprogramowania do faktur pobierają tu roczne opłaty abonamentowe, czy nawet opłaty miesięczne. Taka forma płatności może być uciążliwa, ale z drugiej strony często w jej ramach można skorzystać z usług księgowych czy szybkiej zmiany systemu przez twórców, gdy zmienia się np. polskie prawo podatkowe.

 

Give a Comment